Hemijski piling
Hemijski piling je metoda primene hemijske supstance u cilju poboljšanja teksture kože lica tako što se odstranjuju spoljašnji oštećeni slojevi. Metoda je pogodna za osobe koje imaju fleke na licu, bore i neujednačenu pigmentaciju kože. Hemijskim pilingom takođe se mogu otkloniti prekancerozni izraštaji na koži, omekšati ožiljci od akni i čak kontrolisati akne. Jesen i zima predstavljaju idealna godišnja doba za izvođenje tretmana, jer sam piling čini kožu izuzetno osetljivom na UV zračenje, zbog čega se ne obavlja leti.
U ove svrhe koriste se fenol, trihlorsirćetna kiselina (TCA) i vocne kiseline.
Primena hemijskog pilinga
Postoje tri vrste hemijskih pilinga,površni,srednje duboki i duboki piling.
Za površinski piling (veoma popularan u procesu podmlađivanja) koriste se AHA voćne kiseline i one predstavljaju najblaže hemijske rastvore za piling. Rezultat ovih tretmana je glatka ,svežija koža ,svetlije boje. Površnim pilinzima mogu se tretirati manje bore, suvi delovi kože, blage pigmentacije i akne. Voćne kiseline se mogu koristiti kao predtretman za srednje duboki piling.Lekar predlaže primenu oderđene vrste pilinga kao i broj i učestalost tretmana(neophodan je veći broj tretmana za postizanje efekta). Neke voćne kiseline se mogu mešati sa kremama i primenjivati u svakodnevnom tretmanu kože. Poboljšanje od površinskog pilinga može u prvo vreme biti gotovo neprimetno,ali je odmah evidentan zdraviji sjaj kože. Uz kontinurane tretmane nastupa opšte poboljšanje u teksturi kože.
Za piling srednje dubine obično se koristi trihlorsirćetna kiselina (TCA).Ovaj piling podrazumeva tretman malih bora, površinskih fleka i pigmentacija. Da bi se postigli željeni rezultati, potrebno je više od jednog TCA pilinga. Pored lica TCA se može koristiti na vratu i drugim delovima tela. Rezultati pilinga sa trihlorsirćetnom kiselinom traju oko godinu dana. Nakon tretmana koža će biti primetno glatkija i svežijeg izgleda.
Za duboki piling koristi se fenol-jedan od najačih rastvora koji se primenjuje u hemijskom pilingu. Obično su fenolom tretirani pacijenti sa grubim borama na licu, depigmentisanim pegama , oštećenom kožom usled izlaganja suncu ili prekanceroznim izraslinama. Fenol se gotovo uvek koristi za lice( kod primene na vratu ili drugim delovima tela moguće je da se pojave ožiljci). Kod ove vrste pilinga možemo očekivati upadljivo poboljšanje površine kože – manje finih bora, manje fleka i kožu ravnomernijeg tonusa.
Rizici i kontraindikacije
Hemijski piling obično je bezbedna procedura kada ga izvodi kvalifikovan i iskusan lekar-terapeut. Ipak, iako ne često, mogući su i neželjeni efekti poput infekcije i pojave ožiljaka.
Pilinzi sa voćnim kiselinama mogu prouzrokovati blag bol, otok,crvenilo . Postepeno, kako se koža prilagođava na tretman, ovi negativni efekti se smanjuju i nestaju.
Nakon TCA pilinga koža će očuvati uobičajeni nivo proizvodnje pigmenta,odnosno, ne očekuje se da će piling izbledeti kožu. Međutim, nakon srednje dubokog pilinga pacijentima se preporučuje izbegavanje izlaganja suncu nekoliko meseci nakon tretmana kako bi se zaštitili novoformirani slojevi kože. Iako je TCA blaži piling od dubokog pilinga, on takođe može izazvati neke blage promene u boji kože.
Nakon tretmana sa fenolom koža često gubi sposobnost stvaranja pigmenta .Posle pilinga koža će biti svetlije boje i biće neophodna stalna zaštita od sunca.Rezultati su odmah vidljivi i dugo traju.Primena fenola nosi poseban rizik za pacijente koji imaju istorijat srčanih oboljenja. Neophodno je da je lekar upoznat sa svim aspektima zdravstvenog stanja klijenta. Ponekad ,fenol može izazvati neželjene i neplanirane promene pigmenta.
Hemijski piling-postupak
Anestezija nije potrebna za površinske pilinge jer oni uzrokuju samo blagi osećaj bockanja tokom primene. Za srednje duboke pilinge i pilinge fenolom takođe nije potrebna anestezija pošto hemijski rastvor deluje kao anestetik. Ponekad se pre i tokom procedure mogu se koristiti sedativi da bi osoba bila opuštena i da bi se osećala ugodno.
Površinski piling: Rastvor neke od voćnih kiselina nanosi se na očišćenu kožu lica i taj proces koji traje oko 10 minuta. Retko se koristi krema ili podloga nakon pilinga. Obično su u pitanju periodični tretmani do postizanja efekta površinskim pilingom.
Duboki pilinzi: Nakon detaljnog i pažljivog čišćenja kože nanosi se rastvor. Često pacijent ima osećaj bockanja u toku nanošenja rastvora, ali taj osećaj ubrzo prolazi.
Piling lica trihlorsirćetnom kiselinom uglavnom traje oko 15 minuta. Za dobijanje željenog efekta obično je potrebno dva ili više tretmana, i oni se raspoređuju u periodu od nekoliko meseci.
Ako se koristi rastvor fenola, lekar premazuje kožu posebnim gelom ili je pokriva vodootpornom lepljivom trakom.Za piling celog lica fenolom potrebno je do dva sata, dok piling fenolom manje površine lica traje 10 ili 15 minuta. Obično je dovoljan jedan tretman.Na kraju pilinga fenolom na tretiranu oblast može se naneti gust sloj zaštitnog gela koji se skida za par dana.
Posle pilinga
Posle površinskog pilinga često dolazi do privremenog crvenila i suvoće kože,eventualno sa pojavom ljuspica,ali te pojave brzo nestaju i ne sprečavaju obavljanje uobičajenih dnevnih aktivnosti. Svakako,treba imati u vidu važnost zaštite od sunca sa adekvatnom kremom koju će terapeut preporučiti.
Kod srednje dubokog pilinga, nelagodnost i otok prolaze u toku prve nedelje. Za deset dana biće očigledan novi izgled tretirane kože i osoba se može u potpunosti vratiti redovnim aktivnostima . Neophodno je izbegavati izlaganje suncu bez adekvatne zaštite.
Nakon dubokih pilinga lekar ponekad prepisuje blage lekove protiv bolova da bi se uklonio osećaj eventualnog bockanja i golicanja . Zaštitne trake se skidaju za dva dana. Tretiranu zonu prekriva perut ili krasta. Da bi lice pravilno zaraslo obavezno je strogo pridržavanje datih post-tretmanskih instrukcija lekara.Nakon dubokih pilinga može doći do otoka kože koji ponekad je toliko intezivan da može privremeno zatvoriti oči.Ponekad se ishana mora ograničiti na mekšu i tečnu hranu.
Posle pilinga fenolom formiranje nove kože počinje za sedam do deset dana. U početku koža je izrazito crvena i polako bledi u ružičastu boju tokom sledećih nedelja i meseci. Tokom ovog perioda “prvog oporavka”izuzetno je važno korišćenje zaštitne kreme, jer u protivnom može doći do pojave neujednačene boje kože. Povratak na posao i redovne aktivnosti se očekuje za oko dve nedelje. Tada se osoba može i šminkati.Nakon zarastanja koža je svetlije boje, zategnutija, glatkija i izgleda mlađe.